Odpowiednie ustawienie roweru

2015-06-26 23:40

Autor wpisu: , wyświetleń wpisu: 5 245

Tydzień temu wybrałem się na wieczorną jazdę rowerem po mieście. Po drodze spotkałem kilkoro znajomych. Dwoje z nich jechało dalej w tą samą stronę, co ja, więc pojechaliśmy razem. W pewnym momencie kolega powiedział mi, że mam zbyt wysoko podniesione siodełko. Dużo za wysoko. Usłyszałem, że mogę przez to mieć problem z biodrami. Po powrocie do domu natychmiast złapałem miarkę i kluczę, by poprawić to ustawienie. Jest kilka teorii na temat prawidłowej wysokości siodełka, jednak według każdej z nich miałem je ustawione o 5-8 cm za wysoko.

Złudne poczucie komfortu

Już kilka miesięcy wcześniej sprawdzałem różne ustawienia wysokości siodełka w rowerach, jednak najwygodniej było mi ustawiać je właśnie zbyt wysoko. Po pierwszej jeździe z nowym ustawieniem siodełka wiedziałem już dlaczego tak było. Mam słabo rozciągnięte mięśnie oraz ścięgna w nogach. Prostowanie nogi przy równoległym ustawieniu stopy względem podłoża jest bolesne. Wygodniej było mi pedałować trzymając stopę skierowaną w dół. Od tamtego dnia gimnastykuję nogi, aby móc w pełni wykorzystać siłę moich nóg na nowym ustawieniu roweru.

Sposób ustawienia wysokości siodełka, który przekonał mnie najbardziej:

Siedząc wygodnie na siodełku przy wyprostowanej nodze powinno się dotykać stopą do pedału ustawionego w najniższej pozycji*
*gdy ramię korby stanowi przedłużenie rury podsiodłowej

Dlaczego to piszę? Gdy zacząłem szukać w internecie informacji o tym, jaką powinno się ustawić wysokość siodełka, trafiałem na wpisy ludzi, którzy twierdzili, że lubią ustawiać je bardzo wysoko „dla wysokiej prędkości”. Ja ustawiałem je wysoko ze względu na wygodę przez słabo rozciągnięte nogi, a oni tworzą teorie, że tak się robi dla uzyskania lepszych prędkości. Zatem zobaczcie jak głupie jest takie ustawienie.

Nieprawidłowa wysokość siodełka
Nieprawidłowa wysokość siodełka

Zalety dobrze ustawionego siodełka

Co się zmieniło, gdy ustawiłem poprawnie siodełka w swoich rowerach? Odkryłem przyjemność z jazdy na nowo. Odkryłem rowery na nowo. Okazało się, że mając siodełko zbyt wysoko traciłem dużo mocy. Teraz czuję, że naciśnięcie na korbę jest dużo bardziej efektywne i mogę jechać szybciej. Nie mogę się doczekać momentu, gdy moje nogi będą już odpowiednio rozciągnięte. Oto jak wygląda poprawne ustawienie wysokości siodełka.

Prawidłowa wysokość siodełka
Prawidłowa wysokość siodełka

Żałuję, że przez długi czas jeździłem na rowerze ze źle ustawioną wysokością siodełka, ale z drugiej strony cieszę się, że w końcu to zmieniłem i to w dodatku na samym początku wiosny. Pozostałe elementy roweru mam ustawione tak, jak należy. Dla porządku wymienię je poniżej.

  • Odpowiednia długość mostka
  • Odpowiednia szerokość kierownicy
  • Odpowiednia długość korb
  • Odpowiednie ustawienie siodełka przód-tył
  • Odpowiednie ustawienie siodełka w poziomie
  • Odpowiednia wielkość ramy (długość oraz wysokość)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *